Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br
Brand Manhattan
From
£110.77
Free delivery
You save £6.22 (5%)
3 offers at 3 retailers
Listed since 7 April 2026
Compare prices
Affiliate link
Description
Specifications
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 50 kg |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 |
| Mounting type | Wall |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -10 - 20° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle | 120° |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Wheels | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Easy to install | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Width | 660 mm |
| Depth (min) | 6.3 cm |
| Depth (max) | 51 cm |
| Height | 430 mm |
| Weight | 7.1 kg |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 7.45 kg |
Full specifications
| Marque | Manhattan |
| Référence fabricant | 462150 |
| EAN | 0766623462150 |
Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br in 2026: still the right choice?
Choosing the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br means opting for the expertise of Manhattan in the Informatique category. Its price starting from £110.77 makes it a serious option on the market. Buyers interested in this brand also look at the Manhattan DisplayPort 1.2 to HDMI Cable, 4K@60Hz, 3m, Male to Male, DP With Latch, Black, Not Bi-Directional, Three Year Warranty, Equivalent to 10F-DP-HDMI-4K60-HDR to complete their comparison. On Compiral, all displayed prices are updated regularly and retailers are selected for their reliability and quality of customer service.
Buy the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br now or wait?
With the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br, Manhattan delivers a quality level consistent with its market positioning. This product suits both newcomers and regular users of the Informatique category. Its quick setup and reliable performance make it a recommended choice for anyone looking to invest in durable equipment without facing technical complications in the first weeks of use.
Value for money analysed in 2026
At £110.77, the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br offers value for money consistent with its positioning in the Informatique category. Manhattan maintains a consistent quality level across this range, justifying the investment at this price. Compare with other available offers on our comparison tool to ensure you get the best rate at the time of purchase. The Manhattan DisplayPort 1.2 to HDMI Cable, 4K@60Hz, 3m, Male to Male, DP With Latch, Black, Not Bi-Directional, Three Year Warranty, Equivalent to 10F-DP-HDMI-4K60-HDR from the same range may also interest you for comparison.
Serious alternatives to consider
If the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br does not exactly match your expectations, the Informatique category offers other options to explore. Our comparison tool lists all available products with their prices in real time. Filter by budget, brand or availability to find the most suitable alternative for your situation. The Manhattan Mono Over-Ear Headset (USB), Microphone Boom (padded), Polybag Packaging, Adjustable Headband, In-Line Volume Control, Ear Cushion, USB-A for both sound and mic use, cable 1.5m, Three Year Warranty is another reference from the same brand to consider.
Market price ranges in 2026
| Range | Indicative price |
|---|---|
| Entry-level | Under 384300 £ |
| Mid-range | 384300 £ to 896710 £ |
| High-end | Over 896710 £ |
The Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br is available from several trusted retailers. Always check stock availability and delivery times before finalising your order to avoid any unpleasant surprises. On Compiral, offers showing "In stock" can be delivered quickly, often within 2 to 5 working days depending on the retailer and your delivery address.
Frequently asked questions about Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br
Is delivery free for the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br at all retailers?
Free delivery is not guaranteed for the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br at every retailer. Some include it in their price, others charge separately. On Compiral, use the free delivery filter to display only offers with free postage. The total price shown in our table always includes delivery costs for a true cost comparison.
How do I return the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br if I am not satisfied?
You have a 14-day right of withdrawal for any online purchase, applicable to the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br regardless of the retailer. Precise return conditions vary by retailer: check their returns policy before buying. Statutory consumer rights protect you in the event of a defect discovered after delivery.
Is the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br worth its price in 2026?
In 2026, the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br is listed from £110.77 at our partner retailers. This price is consistent with the positioning of Manhattan in the Informatique category. To judge whether this price is currently attractive, check the price history on our product page. Also compare the total price including delivery to avoid any surprises at checkout.
What warranty does the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br come with?
The Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br generally comes with a manufacturer warranty of 1 to 2 years depending on the retailer. In addition to the commercial warranty from Manhattan, statutory consumer rights apply to all purchases. Check the warranty conditions directly on the retailer's page before finalising your order.
Is the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br in stock?
Stock availability for the Manhattan Outdoor Wall Mount for TV & Monitors (Full Motion), For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200mm and 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 50kg, Weatherproof, Br is updated in real time on Compiral. Retailers showing "In stock" can usually deliver quickly, often within 2 to 5 working days. If the product is temporarily out of stock at one retailer, check the other offers in our table. Check back regularly as stock levels change frequently in the Informatique category.
Similar products
-51%
Zebra
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 450 m Black
From
£55.39
ALOGIC
ALOGIC Echelon USB-C Rechargeable Wireless Mouse and Keyboard for Windows
From
£55.43
-26%
Logitech
Logitech Rally Ultra-HD ConferenceCam
From
£55.45
-6%
Kensington
Kensington SmartFit Ergo Dual Extended Monitor Arm
From
£55.46