ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Brand Asus
From
£850.82
Free delivery
You save £33.17 (4%)
3 offers at 3 retailers
Listed since 3 May 2026
Compare prices
Affiliate link
Description
Specifications
| Colour name | Matte Gray |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Display back cover material | Aluminium |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2026 |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | OLED |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 95% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 400 Series |
| Processor model | 445 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 8 MB |
| L2 cache | 6 MB |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days; McAfee 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription *Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. Terms and conditions apply. See promotion pages for details. 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Removable battery | No |
| AC adapter power | 68 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.4 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 68 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Width | 357 mm |
| Depth | 250.6 mm |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| AC adapter included | Yes |
Full specifications
| Marque | Asus |
| Référence fabricant | m3607gash001w |
| EAN | 4711636338257 |
Overview of the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
With the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey, Asus offers a solution suited to everyday needs in 2026. Available from 3 retailers on Compiral, this product benefits from real-time price comparison. Each offer is verified and updated several times a day to ensure you have the freshest information. Our platform calculates the total price including delivery costs, so you can identify the true best offer among all listed retailers.
What makes the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey stand out in 2026
This product stands out for the build quality that is characteristic of the Asus brand. Users particularly appreciate its reliability in daily use and how easy it is to get started right from the first use. The design, intended for regular use, ensures satisfying durability, and the balance between the features offered and the asking price is well received by buyers. Asus has a strong reputation in the Informatique category, which makes it easy to access after-sales service and the manufacturer warranty when needed. You can also compare with the ASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wireless + USB Type-C Optical 19000 DPI to refine your choice.
Performance and key features
In the Informatique category, buyers pay close attention to declared performance and build quality. The ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey meets these expectations with technical specifications that reflect Asus's positioning on this segment. The key features, available in the spec sheet on this page, allow you to verify this product matches your needs before finalising your purchase. Also compare with the ASUS ROG Spatha X mouse Gaming Right-hand RF Wireless + USB Type-C Optical 19000 DPI from the same brand to refine your decision.
Design and ease of use
The ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey is generally described as intuitive by users in the Informatique category. Asus designed this product to be accessible from the first use, whether you are a beginner or an experienced user in this range.
Market price ranges in 2026
| Range | Indicative price |
|---|---|
| Entry-level | Under 384300 £ |
| Mid-range | 384300 £ to 896710 £ |
| High-end | Over 896710 £ |
To find the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey at the best price today, compare all available offers on Compiral. Our comparison tool updates prices several times a day to ensure you get the lowest rate from our partner retailers. Remember to activate the free delivery filter to reduce the total cost of your purchase. Also check the estimated delivery time at each retailer, which can vary considerably from one shop to another.
Frequently asked questions about ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Is the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey worth its price in 2026?
In 2026, the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey is listed from £850.82 at our partner retailers. This price is consistent with the positioning of Asus in the Informatique category. To judge whether this price is currently attractive, check the price history on our product page. Also compare the total price including delivery to avoid any surprises at checkout.
What warranty does the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey come with?
The ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey generally comes with a manufacturer warranty of 1 to 2 years depending on the retailer. In addition to the commercial warranty from Asus, statutory consumer rights apply to all purchases. Check the warranty conditions directly on the retailer's page before finalising your order.
Is the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey in stock?
Stock availability for the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey is updated in real time on Compiral. Retailers showing "In stock" can usually deliver quickly, often within 2 to 5 working days. If the product is temporarily out of stock at one retailer, check the other offers in our table. Check back regularly as stock levels change frequently in the Informatique category.
Where can I buy the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey at the best price?
To buy the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey at the best price, compare all available offers in our table at the top of this page. The 3 offers listed include delivery costs to give you the true total cost. Sort by ascending price and filter by free delivery to quickly identify the best deal among our verified partner retailers.
How does the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey compare to competitors in the Informatique category?
In the Informatique category, the ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH001W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey occupies a specific market segment. Compared to other available models, it stands out mainly through the balance between its features and its price. To compare objectively, consult the detailed spec sheet on this page and compare specifications with other similar products listed on our comparison tool.
Similar products
-33%
HP
HP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
From
£425.66
HP
HP E4J53A plotter paper 30.5 m 137.2 cm
From
£426.24
Origin Storage
Origin Storage SSD 240GB 3.5in SATA 1DWPD in Hot Swap Caddy
From
£426.59
-3%
Cablenet
Cablenet BNC Right Angle Crimp Plug RG59 Turned
From
£426.64